Rozhovor s Petrou Bzirskou - dulou a lektorkou Gravidjógy | A CENTRUM

Rozhovor s Petrou Bzirskou - dulou a lektorkou Gravidjógy

Dnes bychom vám rádi představili naši dlouholetou lektorku Petru Bzirskou www.gravidjoga.cz. V A centru vede lekce Gravidjógy pro těhotné ženy. A v době lockdownu cvičí také online Gravidjógu.

Péťo, jak dlouho už působíš v A centru? A jak dlouho se věnuješ práci s těhotnými ženami?

Práci s těhotnými ženami se v A centru věnuji od roku 2004, tedy již šestnáct let.

 

Panečku, to je docela dlouhá praxe! Práce s těhotnými je tedy tvá hlavní práce? Co tě na ní baví nejvíc?

Ano, práce s těhotnými je má hlavní práce. Několik let jsem se ženami „pouze“ cvičila jógu pro těhotné, tedy práci s tělem, dechem a relaxací. Když mi dcera odrostla, tak jsem se rozhodla těhotným ženám věnovat hlouběji.

Vystudovala jsem intenzivní kurz pro duly - Ammadula a začala doprovázet ženy k porodu. Svou činnost jsem pak ještě rozšířila, naučila jsem se masážím a těhotným ženám nabízím kombinovanou těhotenskou masáž "Ambika", což je shiatsu (jemná tlaková masáž) a aroma masáž. Dále provádím uvolnění a polohování pánve se spinning babies pro optimální pozici dítěte pro samotný porod. Tato masáž se jmenuje "Optimal maternal possitioning" a je je vhodná ke konci těhotenství.

Působím také již několik let jako lektorka ve vzdělávacím kurzu pro lektory jógy, gravidjógy a jógy po porodu.

Baví mne ta pestrost a práce se všemi ženami. Nejde říct, co mne baví nejvíc. Ale je pravda, že mne tato práce baví čím dál více.

 

Takže nově děláš také dulu. Přineslo to nějaký nový prvek do tvých lekcí? Nebo třeba ubralo?

Určitě mne doprovázení k porodu hodně obohacuje, pochopila jsem, že doprovod u porodu má velký význam. Vlastně se mi splnil dávný sen: Jen být v klidu. S někým, kdo toto bytí a jemnou pozornost, podporu a klid opravdu potřebuje. Což rodící žena opravdu oceňuje vždy velmi kladně (i po několika letech).

Také je skvělé, že mohu porodní příběhy a svůj pohled na tématiku porodu sdílet se ženami na lekcích v A centru a s dalšími klientkami. Cítím, že je to obohacující pro obě strany.

 

Sdílení je jedním ze specifik lekcí v A centru a je součástí i tvých lekcí. Je to vlastně povídání - sdílení toho, jak se mám, co teď řeším, apod., případně i výměna zkušeností a vzájemná podpora. Mnoho žen chodí do A centra zejména kvůli tomu.

Je nějaké téma, které řeší většina těhotných žen? Takové univerzální, že s tím každá žena přijde?

Myslím, že nejčastější je bolest zad, snížení pohyblivosti, nedostatek pohybu...

Pokud se ženy vrací v dalším těhotenství, což je často (a mám z toho radost), tak si žádají hlavně relaxaci, sdílení svého času a zkušeností s dalšími těhotnými ženami.

 

I ty jsi maminka. Tvá starší dcera je už dospělá. Zajímalo by mě, jestli nějak zraje v čase pohled na porod vlastních dětí.

Má dcera Anežka má dvě holčičky, čtyři a dva roky. Svou první dceru porodila v porodnici v Neratovicích s předem domluvenou porodní asistentkou a druhou dceru porodila doma. Vím, že se inspirovala mou prací s těhotnými ženami, v jejím těhotenství jsme spou cvičily. Když se mi narodila druhá dcera, bylo Anežce patnáct let. Bylo to doma. Takže Anežka zažila tu přirozenost a pohodu.

Uvidíme, jak to bude mít Valentinka, ale věřím, že to co vidí a s čím se setkává v rodině, ji může podpořit v přijetí své ženské role, role rodičky i maminky, snad pozitivním způsobem.

 

Může se stát, že třeba ne všechno při porodu vyjde přesně tak, jak bychom si přály a někdy se s tím ženy po porodu trápí. Jak může pomoci jóga?

Ano, jóga může velmi pomoci. Nikdy nevíme, co se stane, jak se to stane a jak to zvládneme. Ale, můžeme si vybrat, jak se stavíme k dané situaci, k dané zkušenosti, jak ji hodnotíme. A to se na lekcích jógy ženy učí - zažívat přítomnost. Je to přijetí, pozornost, láska, vědomí. Relaxovaný stav mysli chce trénink, nikde se to ve školách neučíme. Práce s tělem a myslí přináší harmonii těhotné ženě i jejímu děťátku, které vše zažívá spolu s ní.

Ženy po porodu mohou cvičit i relaxovat, věnovat se jemným jednoduchým technikám jógy. Je to velká podpora i po porodu.

 

Co bys popřála nastávajícím maminkám?

Přála bych všem ženám šťastnou rodinu, šťastné děti i partnery, se kterými budou mít pocit bezpečí a ochrany. Také pohodové těhotenství, krásné porody, zdraví a radost.

 

A co českému porodnictví?

Laskavý přístup k ženám rodičkám, pochopení toho, že porod je jedním z nejvýznamnějších okamžiků v životě ženy i dítěte.

Všem, kdo pracují v porodnictví, bych přála více peněz, více odpočinku a času pro sebe. To proto, aby tito lidé měli rádi svou práci a nebrali to jako rutinu.

Myslím, že by se pak proměnila celá společnost ve více spokojenou.

 

Za rozhovor děkuje Gabriela Vopatová.

 

Aktuality

5. Leden
Krásný nový rok milé ženy, přinášíme vám přednášky s tématy rodičovství, péče o dítě,...
31. Prosinec
Krásný nový rok, milé ženy! připravily jsme pro vás nové pravidelné lekce (1x týdně nebo 1x za 14...
17. Prosinec
Krásné předvánoční těšení milé ženy, rádi bychom vám nabídli několik osvědčených kurzů,...
6. Prosinec
Milé ženy,   od 6.12. jsme přešly na nový rezervační systém. Pokud se chcete hlásit na lekce,...