Nošení dětí v šátku

Přednáška o nošení dětí v Praze

Kurz je určen pro těhotné ženy a rodiče s malými miminky. Těhotné ženy mohou vázat s panenkou, která bude na místě k zapůjčení. Šátek je možné si přinést vlastní nebo zapůjčit na místě.

Rodičům dává nošení v šátku či ergonomickém nosítku ideální nástroj na to, jak lépe porozumět svému miminku, jeho potřebám, projevům emocí a napomáhá navázat s ním silnou vztahovou vazbu.

Nošení na těle je a bylo přirozeným způsobem péče o miminka a to doslova od počátku lidského pokolení.

Nejenže miminko na těle matky/otce má stabilnější dechovou činnost, srdeční tep, optimálnější zažívání, ale rovněž se mu lépe regulují spánkové cykly, cítí se v bezpečí a s důvěrou může objevovat svět.

Stejně tak mnoho benefitů skýtá nošení i pro samotné rodiče, obzvláště pro ženy, které jsou schopny během času doma s miminkem zvládnout díky nošení mnoho běžných činností a zůstávají tak do velké míry svobodné a neomezené ve svých aktivitách.

Miminka, která se rodí z mnoha úhlů pohledu fyziologicky nevyzrálá a méně soběstačná jsou tzv. pasivními nošenci. Jinými slovy podobně jako u primátů je zde z biologického hlediska předpoklad, že budou v těsném kontaktu se svým rodičem, díky čemuž bude zajištěn ideální psychomotorický vývoj dítěte.

Nošení dětí bylo v různých formách rozvíjeno a dodnes jsou nošeny miliony dětí po celém světě. Na kurzu si ukážeme:

  • jaké zásady nošení je důležité zejména u novorozenců zachovat, aby bylo bezpečné a pro miminko prospěšné,
  • ukážeme si, jak vypadá tzv. abdukčně flekční poloha, jinými slovy správná poloha při nošení, tak abychom respektovali anatomickou predispozici miminek,
  • úvaz, který se společně naučíme, se nazývá Kříž s kapsou a lze ho využít po celou dobu nošení od úplného novorozence,
  • zaměříme se na správné dotažení úvazu, pevný dvojitý uzel
  • jak je možné úvaz jednoduše poupravit a pohodlně miminko v šátku nakojit či vyndat
  • řekneme si, co dělat v situaci, když se miminku v šátku nelíbí, čím je tento stav ovlivněn a jak takovou situaci řešit,
  • zbude-li dostatek času, ukážeme si ještě druhý úvaz a to Dvojitý kříž, který lze využít od novorozeného miminka, ale oblíbili si ho zejména rodiče s většími kojenci.

Prosím, abyste s přihlašováním připojili poznámku, zda si přinesete svůj šátek a jste těhotná nebo přijdete s miminkem. Vázat je možno s pevným šátkem nebo pružným u těch nejmenších miminek.

Kurz je zaměřen na nošení dětí v šátcích, nicméně na místě bude možnost si prohlédnout si některé typy ergonomických nosítek nebo také krátký šátek pro úvaz na bok tzv. ring-sling. Spolu si pak povíme a zodpovíme veškeré praktické dotazy týkající se oblečení miminka a rodiče během nošení, výběru šátku s ohledem na kvalitu, délku a materiál s různými příměsi a další.


Vede Marie Pultarová, lektorka nošení Dydimos Trageschule a poradkyně kojení Mamila

Prozatím není vypsaný termín

Přihlašte se k hlídání termínu pro kurz. Dozvíte se o nadcházejícím termínu včas.

Nošení dětí v šátku

provází

Mgr. Marie Pultarová

laktační poradkyně, poradkyně nošení dětí v šátku

reference