Tančíte si doma? S dětmi? Ne? Tak začněte. Tanec je úžasný z mnoha důvodů. | A CENTRUM

Tančíte si doma? S dětmi? Ne? Tak začněte. Tanec je úžasný z mnoha důvodů.

Má spoustu pozitivních účinků na tělo – uvolňuje napětí, stres, vyplavuje do těla endorfiny (neboli hormony štěstí), přirozeně uvolňuje zádové svaly a je prevencí proti bolesti zad. Posiluje svaly, hlavně stehenní, zpevňuje celé tělo a podporuje koordinaci. Krásně uzemňuje a pracuje s pánevním dnem. Pánevní tanec navíc okysličuje celou pánevní oblast a dělohu a je tak ideální pro ženy nejen jako příprava k porodu i pro mámy po porodu. A kromě všech těchto výhod má ještě jednu obrovskou: je to skvělý prostředek na práci s emocemi. Nejen vlastními, ale i vašich dětí.

A navíc: je úplně jedno, jak při tanci vypadáte, co děláte.

Jde o to, že jste samy sebou (mluvím o ženách, ale samozřejmě s dětmi mohou tančit i tatínci), že se uvolníte, opustíte na chvíli hlavu a jdete do těla. Posloucháte hudbu a necháte se vést. Pokud vás zajímá má cesta k tanci a proč tančím s těhotnými ženami a mámami po porodu.

My s dcerou pomocí tance fungujeme už od narození. Je to náš pomocník v každodenním životě a díky němu i nelehké situace zvládáme lehčeji.

Když byla dcera malinká…

… tančila jsem s ní v náručí na hudbu, která se líbila mně, která mě uvolňovala a přinášela radost a napojení na sebe sama. Dcera málo spala a často plakala, já si prošla poporodní depresí, tak jsem byla vděčná za takového pomocníka, díky kterému jsme se obě dokázaly dostat do stavu klidu a pohody.

Když byla dcera větší…

… tak jsem jí vždy dala poslechnout hudbu, která se mi líbila a kterou pouštím na živých lekcích, a ona sama mi řekla, zda u ní projde. Nezapomenu, jak u toho vždy důležitě zakývala hlavou jako „ano“, nebo s ní zatřepala jako „ne“. Pokud ji odsouhlasila, přidala jsem ji do speciálního – jen jejího – seznamu hudby.

A dnes…

… už si dcera sama řekne, když slyší nějakou píseň, která se jí líbí. Upozorní nás a my ji přidáme do jejího seznamu.

Jednak je to pro ni zábava a připadá si důležitá, že má svůj seznam (u mámy i u táty), který si sama vytváří a může si o něj říct, když potřebuje. A navíc má kdykoli možnost tančit nebo jen hudbu poslouchat. A skrze tanec hodně pracujeme s emocemi . Neděláme, že nejsou. Mluvíme o nich.

Samozřejmě tanec nevyřeší problémy a jejich příčinu. Ale pomůže v tu chvíli, kdy je vám či vašim dětem úzko, abyste se dole nemuseli dlouho zdržovat a mohli se zase s energií vrhnout do života. Nebo naopak podporuje a zvědomuje pocit radosti a štěstí a to se pak tančí lehce a svobodně.

Dcera tanec miluje, ale nikam na kroužek chodit nechce (už jsem pochopila, proč jsem kdysi prošla základy baletu), takže i díky ní mu věnujeme tolik prostoru.

Tančíme při každé příležitosti, kdy se nám zachce. Tančíme, když je nám smutno i veselo. Tančíme, když uklízíme, ve sprše, v pyžamu, venku, když je někde puštěná hudba, která se nám líbí, někdy v náručí (když ji ještě unesu), někdy samy. Tančíme při čištění zubů, když se dceři nechce do školky, když chce spát, když nechce spát, když je nemocná, když má radost. Dcera se tancem nabíjí a nejlepší je, když si takto doplňuje energii před spaním, prý do zásoby na druhý den.

Tančíme, jak se nám chce a kam nás tělo vede.  Snadněji se uvolní-me a celou situaci líp zvládne-me.

Tančete

Nejsou žádná omezení (kromě těch, které dává vaše tělo – když třeba neuděláte provaz, tak ho prostě neuděláte, i když se o něj můžete pokoušet). Nejsou žádné hranice, co můžete a nemůžete, co je či není správné.

Když si tančíte doma, není nikdo, kdo by vás sledoval či kontroloval. Jste díky němu ve spojení se zemí (i když třeba přímo na zemi nestojíte). Tanec krásně uzemňuje (já vždy intenzivně vnímám, jak se celé chodidlo dotýká země a jako by se s ní spojovalo tenkými nitkami). Jste spojené samy se sebou. Jste napojené i na děti a vnímáte je.  Přestanete přemýšlet, dostanete se do těla a uvolníte emoce.

Pokud jste tedy dosud netančily, doporučuju začít. Najděte si hudbu, která se vám líbí. Sestavte si spolu s dětmi seznam a pouštějte si ho, kdykoli budete chtít či potřebovat.

Krásné protančené dny přeje Kristýna Suchá.

Stránky lektorky najdete tady.

Aktuality

5. Leden
Krásný nový rok milé ženy, přinášíme vám přednášky s tématy rodičovství, péče o dítě,...
31. Prosinec
Krásný nový rok, milé ženy! připravily jsme pro vás nové pravidelné lekce (1x týdně nebo 1x za 14...
17. Prosinec
Krásné předvánoční těšení milé ženy, rádi bychom vám nabídli několik osvědčených kurzů,...
6. Prosinec
Milé ženy,   od 6.12. jsme přešly na nový rezervační systém. Pokud se chcete hlásit na lekce,...