Úvodní setkání s mexickým rebozem | A CENTRUM

Úvodní setkání s mexickým rebozem

27. Červenec | 17:00 - 19:00
    

Rebozo jako péče, ochrana a podpora pro ženy, těhotné ženy, duly a porodní asistentky při jejich práci se ženami,

V tradičních kulturách pomáhá ovázání podbřišku správnému postavení dělohy, která může být vychýlená ze správné polohy vlivem životního stylu, zvedání těžkých břemen, nesprávného cvičení apod. Pokud to není vyloženě prolaps dělohy, který žena cítí, o změněné poloze většinou nevíme. Přesto je tato situace zdrojem mírných až vážnějších problémů, které ale nejsou s dělohou nijak spojovány. Mohou jimi být menstruační problémy, hormonální nerovnováha, problém s otěhotněním nebo třeba problémy při porodu. Západní medicínský systém vůbec „neoperuje“ se změnami v pozici dělohy. To je ohromný rozdíl oproti tradiční ženské medicíně, hlavně střední a jižní Ameriky, pro kterou je správná pozice dělohy jedním z klíčových parametrů zdraví ženy. (Kateřina Beardmore, Domorodka.cz)

    

 

V úvodním 2hodinovém setkání s mexickým rebozem si řekneme právě o důležitosti ochrany a vázání podbřišku pro zdraví ženy. Dotkneme se i důležitosti reboza během těhotenství a v šestinedělí. Vyzkoušíme si reboza a z nabídky Colores Mexico si může žena odnést své vlastní osobní rebozo v délce a barvě, která jí bude vyhovovat. Rebozo si rovnou procítíme na svém těle jako svou druhou kůži. Zkusíme si lehkou rebozo masáž pro procítění vřelého objetí reboza.

Povíme si také o původních kulturách a předávání reboza mezi generacemi žen, rituálech předání z matky na dceru, z babičky na vnučku, ručním tkaní a síle a energii vetkané do těchto krásných látek, a také o rebozu jako národním kulturním dědictví Mexika, nejen v oblasti porodnictví a porodních babiček.

Na přednášku bude navazovat 24.8. seminář s Katkou Beardmore "Práce s rebozem" pro těhotné ženy, kde si ukážeme techniky, které vám pomůžou během těhotenství k větší tělesné i duševní pohodě. Pokud si s sebou vezmete partnera, bude mít šanci naučit se vše s vámi a dostat tak nástroj, jak vám pomoci.

 

Světem reboz vás provede Marie Říhová za Colores Mexico a péčí o ženy dula Kateřina Beardmore pracující s rebozy.

Rebozo na místě můžete i zakoupit.

Vstupné 50 Kč na místě.


O Marii z Colores Mexico

V Mexiku jsem trávila čas po dobu pěti let a zůstávala tam většinou přes zimu, kdy mi chybělo v Čechách slunce, teplo a prostě ta latino pohoda. Jezdila jsem tam zprvu za mexickými tradicemi, poznala jsem do hloubky kulturu a tradice, i medicíny aztéků, mayů a dalších. Na čas jsem se stala sama jejich součástí. Časem jsem zůstala v Mexiku i sama za sebe a poznala mexickou kulturu zase úplně z druhého konce moderních současníků. 

A během těch všech mých cest mě vždycky bavily i tradice, ručního tkaní zejména. Možná proto, že mí čeští předci jsou z provaznického rodu J A zamilovala jsem se do těch všech látek, ručního tkaní, té kvality a síly a energie, kterou každý ten kousek nese. A taky začala zjišťovat, že v Mexiku tradice ručního tkaní bojují často o přežití, že mladí lidé už nechtějí jít ve stopách rodičů a prarodičů a často radši jedou „za lepším“ do Spojených států, nebo začínají taxikařit s tuk-tuky apod. Taky jsem poznala příběhy mnoha žen, které mluvily jen svým původním jazykem a neuměly španělsky. A tudíž nebyly schopné se domluvit ohledně prodeje svých výrobků a prodávaly tudíž pod cenou překupníkům drahocenné kousky, na kterých pracují ženy týdny i měsíce. Anebo že nemají ani finanční gramotnost k prodeji a spočítání si ceny turistům. Taky jsem viděla hodně cizinců, kteří na ulici s takovými ženami ještě smlouvají a skoro „ze sportu“ srážejí ceny na absurdně nízko. A tak se ze všech těchto střípků začalo utkávat Colores Mexico, kdy s mexickou kamarádkou Diane od pár našich známých tkalců kupujeme reboza, tedy šátky, kabelky, ubrusy i přehozy, plédy a ponča aj. A někteří z našich tkalců jako Doňa Soco přes šátky nebo Reyna přes kabelky sdružují i místní komunity tkalců a žen a pomáhají jim s prodejem nebo jim dávají práci a tak fungují takové malé organické cooperativas, ve kterých si lidé volně vypomáhají. A v Čechách už jen s pomocí kamarádek nafotíme a posíláme do světa. A s těmi výrobky šíříme i tu myšlenku za tím vším, tedy podporu ruční tkalcovské práce raději než globalizovaných nadnárodních firem. Raději výrobků s příběhem, nežli bezejmenné a špatně placené práce někde v Číně apod. Výrobků, které přinášejí radost všem od Mexika až do Čech. 

www.coloresmexico.eu www.facebook.com/coloresmexico.eu 

 

O Katce Beardmore

Touha porozumět sobě a životu okolo mě vedou k nekonečnému poznávání těla, psychiky a celého Vesmíru. Díky tomu jsem vystudovala zdravotnickou školu, homeopatii a naturopatii, absolvovala nespočet různorodých seminářů o léčení a seberozvoji. Tím největším pohonem pro toto hledání je má ohromná citlivost na všech úrovních, kterou jsem určitý úsek svého života vnímala jako velké omezení a i nespravedlnost. Citlivost se stala mojí učitelkou.

Díky mateřství a všem těžkým zkušenostem s ním spojeným jsem se začala zabývat také poporodní a těhotenskou péčí o ženy. Posledních šest let čerpám zejména od žen z tradičních kultur světa, kterým jsem nesmírně vděčná za jejich sdílenou moudrost a otevřená srdce. Ženy ve všech podobách jsou mojí stálou inspirací. 

https://www.domorodka.cz

Video kurz Kořeny ženského zdraví https://domorodka-online.cz

Přihlášky jsou pro tento Program uzavřené

Aktuality

24. Listopad
Milé ženy, přinášíme vám přehledně přednášky na poslední měsíc tohoto roku.  Těšíme se na vás...
27. Říjen
Drazí rodiče, přinášíme vám přehled přednášek a kurzů do konce tohoto roku. Už se blíží, tak...
11. Říjen
Milé ženy, připravujeme pro vás nabídku kurzů a přednášek tak, abychom pokryli celé spektrum otázek...
7. Říjen
Drazí rodiče, na říjen a listopad jsme pro vás připravili řadu přednášek o...