Prenatální komunikace prostřednictvím kresby

Době, kdy se dítě v lůně maminky považovalo za nevědoucí, nic neprožívající plod, už naštěstí odzvonilo. Znovu se vracíme k dávnému vědění, že život člověka začíná už v děloze. Už v tomto období můžeme se svým děťátkem různými způsoby komunikovat. Jeden ze způsobů je KRESBA.

Moje vlastní zkušenost

Vždy jsem velice ráda kreslila. K automatické kresbě jsem se dostala při práci v galerii. Právě při takovém obyčejném čmárání jsem zjistila, že zakresluji lidi, kteří právě prochází galerií. Každý obrázek byl naprosto jiný, stejně tak jako každý návštěvník. Přesunula jsem se se svým kreslením ven a na lavičce zakreslovala kolemjdoucí. Staré lidi, děti, objímající se milence. Dál přišly na řadu různé motivy jako láska, nenávist, voda.

Když jsem očekávala své první díťě, došlo jednou mezi mnou a partnerem k hádce. I když se celá situace mezi námi vyřešila, stále ve mne zůstával pocit zvláštní tíhy. Napadlo mě nakreslit si miminko. Jen tak. Prostě miminko. Zarazilo mne však, že maluji človíčka se smutným výrazem v obličeji. Dítě si tehdy stáhlo naši hádku na sebe – kresba mi pohla k uvědomění a uvedení chlapečkových pocitů na pravou míru.

Postupně jsem začala tímto způsobem komunikovat více a pravidelněji. Při svém druhém těhotenství jsem zjistila, že lze zakreslit i polohu dítka. Kontrolu lze provést když už je dítě větší osaháním vlastního břicha. Dítě uvnitř vždy rádo spolupracovalo.

Pochybujete nyní nad možností zakreslování poloh? Připadá Vám to absurdní? Absurdní může být fakt, že jsou dnešní ženy většinou tak odpojené od sebe samých. Odpojené od své přirozenosti, od svých pocitů, od svých schopností… Absurdní může být fakt, že dnešní ženy často většinou spoléhají na lékařská potvrzení než na sdělení, která k nim přicházejí od sebe samých či jejich vlastních dětí…

Co můžete čekat?

Uvolnění, zastavení se, sebepoznávání, vědomý kontakt s děťátkem prostřednictvím své intuitivní (automatické) kresby. Budete mít prostor myslet na sebe i dítě, vnímat své i jeho pocity a potřeby. Můžete se spojit také se svým vnitřním dítětem.

Jak to bude probíhat?

Budeme malovat pastelkami, pracovat s pocity svými i děťátka. Zaměříme se na některá konkrétní témata, která by mohla negativně ovlivňovat prostřednictvím Vás i Vaše děťátko. Využijeme možnost společného sdílení, nejen kresbou, ale i povídáním v kruhu žen. Tento druh kresby je vhodný pro všechny, není tedy podmínkou umět malovat, ale chuť poznávat své možnosti, hrát si s tužkami, zastavit se na chvíli… prostě vědomě BÝT v jiném stavu a využít toto jedinečné období života i jako možnost k práci na sobě.

Uvolnění a automatická kresba vám může pomoc v komunikaci s nenarozenými miminky, ale i s většími dětmi, partnery…

Prozatím není vypsaný termín

Přihlašte se k hlídání termínu pro kurz. Dozvíte se o nadcházejícím termínu včas.

Prenatální komunikace prostřednictvím kresby

provází

reference