Bonding - porodní radost

6. Říjen | 18:30 - 20:30

kreativní beseda


Bonding je přirozený proces propojení mezi dítětem a jeho matkou nezbytný pro přežití. Jeho podpora byla přesunem porodů do nemocnic před více než šedesáti lety ze strany poskytovatelů zdravotních služeb přerušena. S pozvolným chápáním důležitosti bondingu se stává jeho podpora součástí rutinní péče o dítě a jeho matku v nemocnicích vyspělých zemích. V našich nemocnicích je ovšem podpora bondingu vnímána stále
spíše jako okrajová, nadstandardní, nedůležitá, nepříjemná služba. Za tímto přístupem stojí nejspíše i osobní zkušenost poskytovatelů zdravotních služeb, kteří byli při svém narození o podporu bondingu se svojí matkou ochuzeni. Porodit dítě na vlastních nohách do vlastní náruče je nejpřirozenější způsob narození dítěte. Je to také způsob, který zabezpečuje ideální podporu bondingu.
Bonding je přirozený proces propojení mezi matkou a jejím dítěte, na kterém se výraznou měrou podílí hormon zvaný oxytocin, hormon lásky, důvěry, věrnosti a otevřenosti. Nejvyšších hladin dosahuje v těle ženy ihned po porodu, pokud drží v náručí své dítě. Jeho tvorba se zvyšuje mazlením, hlazením, dotýkáním se. Oxytocin je hormon, který nemá rád kontrolu a pozorování a miluje bezpečí.
Čím lépe je při narození dítěte v porodnici podpořen bonding, tím lépe se daří matce uspokojovat potřeby jejího dítěte i po propuštění z nemocnice domů.
Podpora bondingu má positivní vliv na zdraví dítěte i celé nově vzniklé rodiny, výrazně se podílí na zdárné adaptaci dítěte na tomto světě, na porodu placenty, působí proti bolesti, urychluje hojení a podporuje kojení.

  • Jak si zabezpečit podporu bondingu se svým dítětem?
  • Jak dopřát svým dětem to, co nám dopřáno nebylo?
  • Jak se vyrovnat s tím, že nám nebyla dopřána podpora bondingu?

Pomocí kreativní činnosti můžeme přetvářet to, co nás blokuje v to, co nás podporuje. Můžeme pracovat třeba s pastelkami a papírem, následně s ohněm a vodou ☺.

"Když jsem dostala svoji první menstruaci, zmocnil se mě strach. Netušila jsem, co se to se mnou děje. Snažila jsem se vytěsnit tuto událost z mého života, z mé mysli. Naštěstí se mi to nepovedlo. Jak bolestivá byla nejspíš
moje první menstruace pro moji matku, když mi o ni neřekla nic dopředu. Možná vnímala menstruaci jako připomenutí jejího utrpení při porodech dětí. Možná vnímala menstruaci jako prokletí, které předává dál své dceři.
Když dostala svoji první menstruaci moje starší dcera, bylo ráno a já doprovázela moji mladší dceru do školky. Zazvonil mi telefon a já uslyšela její radostný hlas: "Mami, já jsem dostala menstruaci." Oči se mi zalily slzami štěstí, pocítila jsem neuvěřitelnou sílu. Celý den jsme spolu strávily její oblíbenou činností, nákupy oblečení, running-sushi, kavárna.
Až časem jsem si uvědomila, že menstruace není prokletí, ale dar, že porod není utrpení, ale proces osvobozující proměny ženy v matku. Aby tato proměna proběhla co nejlépe, potřebuje žena porodit své dítě do vlastní náruče. Porod završený v láskyplném objetí nově vzniklé rodiny je jako milování završené společným orgasmem.
Podpora bondingu je podpora zamilování se do dítěte, je to dar, z kterého lze čerpat v průběhu celého rodičovství."


Vede Ivana Antalová

Ivana podporuje ženy v přijetí zodpovědnosti za sebe a své děti prostřednictvím kreativního přetváření obav v sebevědomí. Specializuje se zejména na přípravu těhotenství, porodu a péči o dítě a na zpracování zážitků z porodu.
Ivana je matkou tří dětí, které se narodily v porodnici. Její nejstarší syn se narodil akutním císařským řezem, starší dcera spontánně a mladší dcera ve 24. týdnu těhotenství, na hranici životaschopnosti. Má praktické zkušenosti s podporou žen rodících doma.

Ivana

  • je zakladatelkou aktivity "STOP - násilí u porodu";
  • je iniciátorkou petice "Dítě patří k rodičům jako norma při poskytování zdravotních služeb v porodnictví";
  • je spoluautorkou knihy "Bonding - porodní radost";
  • založila projekt na podporu rodin s předčasně narozenými a nemocnými novorozenci "BabyKlokánci, o.s. Zrnka".

Absolvovala množství seminářů a kurzů osobnostního rozvoje. Nejlepší školou je pro ni ovšem život sám a nejlepšími učiteli její vlastní děti a manžel. V současné době se věnuje zejména své rodině, poskytuje individuální konzultace v souvislosti s těhotenstvím, porodem a péčí o děti. Studuje kreativní pedagogiku na DAMU a hraje v autorském divadelním představení "Nástřih". Ojediněle přednáší či vede workshopy a publikuje na svém blogu.
Motta:
"Láska je schopnost přijímat krásu."
"Každá žena má právo porodit své dítě na vlastních nohách do vlastní náruče."
"Každé dítě má právo narodit se do láskyplné náruče své matky."
Více informací: www.ivanaantalova.cz


Cena: 260 Kč/pár 390 Kč
Permanentka: 2 okna permanentky/ pár 3 okna permanentky

Přihlášky a rezervace místa:

Rezervaci místa je třeba potvrdit uhrazením kurzovného předem. Je možno platit hotově na recepci, nechat si vyznačit rezervaci v permanentce nebo převodem na účet číslo: 2300088787/2010 nejpozději 1 týden před začátkem kurzu. Variabilní symbol: 11151006. Do zprávy pro příjemce uveďte vaše jméno.

V případě, že se poté rozhodnete rezervaci zrušit z jiného než závažného zdravotního důvodu, bude vám odečten storno poplatek ve výši 50 %
z ceny kurzu. Také je možné za sebe najít náhradu.
Termín pro uhrazení kurzovného: 25.9. 2015

Přihlášky jsou pro tento Program uzavřené

Na lekce je potřeba se přihlásit nejpozději den předem, potom se lekce uzavírá.
Poté je možné se přihlásit pouze telefonicky na 605 253 345.

Aktuality

7. Červen
Hezké páteční ráno :)   Upravili jsme čas přihlašování - nyní se můžete přihlásit přes...
3. Červen
  Kliknutím na obrázek otevřete brožurku a můžete si ji stáhnout. Vlastním nákladem ji ...
27. Květen
Milé ženy, v týdnu 3.6 - 7.6. jsme si pro vás připravili jako dárek slevu 10% na permanentku...
15. Květen
Poslední novinka byla před měsícem a dál ticho po pěšině. Ale opak je pravdou. Máme tak plné ruce...