Diastáza v otázkách a odpovědích

Proč v Áčku dáváte prostor lekcím pro ženy s diastázou?

Je to proto, že mnoho žen má v důsledku těhotenství nebo jednostranně přetěžující sportovní aktivity rozestoupené svaly na břiše.

 

A vadí to něčemu? Nebo někomu?

Většinou žena jako první zaznamená estetickou stránku diastázy – bříško vystupuje víc, než dřív. Je to dáno tím, že rozestoupené svaly už neplní dobře svou funkci korzetu.

Dále se na bříšku často objevují vrásky, povolená kůže, prohlubně jako u celulitidy. Břišní stěna je tvořena mnoha vrstvami, pokud jedna z nich není v pořádku, projeví se to i na ostatních. My vidíme vrchní vrstvu, kterou tvoří kůže. Nápravou diastázy se spraví i ona.

 

Dobře, to jsou estetické nedostatky. Existují i zdravotní komplikace spojené s diastázou?

Ano, často jsou to bolesti zad v oblasti beder, dále to může být např. inkontinence (samovolný únik moči např. při běhu, kašli, kýchnutí, poskočení…).

 

Co tedy žena může dělat, aby se diastázy zbavila?

V první řadě je vhodné, si zjistit, jak velká je její diastáza a kde přesně se nachází. S tím vám nejlépe pomůže fyzioterapeutka a lektorky Pilates a Zdravotního cvičení v A centru, které absolvovaly kurzy pro práci s diastázou. Můžete se na ně s důvěrou obrátit.

Dalším krokem je zejména práce s dechem a vhodné cvičení zaměřené na práci hlubokých svalů.

 

Diastázu je prý možné operovat a tím se jí zbavit.

Operace je možná. Ale neznamená, že se diastázy na 100% zbavíte. Je potřeba upravit nevhodné pohybové návyky a naučit se s bříškem pracovat opravdu vědomě. Operace jsou vhodné až po přechodu, kdy vlivem hormonálních změn ztrácí bříško svou pružnost. Naopak dokud neproběhla u ženy menopauza, je velmi vhodné opečovat diastázu vhodným dechem a pohybem.

 

Za jak dlouho se diastáza spraví?

Je to velmi individuální. Ve hře je mnoho faktorů – věk ženy, stres, únava, výživa a také, jak pravidelně se sama sobě věnuje. Každopádně je dobré si uvědomit, že diastáza je běh na dlouhou trať. Tím, že jí budete pravidelně věnovat, můžete zamezit jejímu zvětšování. Vaše snaha může časem vést až k zacelení diastázy.

 

Co mi tedy A centrum může nabídnout?

  • Přednášku Mgr. Kamily Veselé Eliášové, Diastáza v mnoha souvislostech . Zde se můžete také dozvědět, zda máte diastázu a v jakém je stavu a jak souvisí prožívané nebo potlačované emoce s diastázou.

 

Cvičení na nápravu diastázy po porodu jsou tato:

 

Pokud víte už v těhotenství, že máte diastázu, je vhodné začít navštěvovat cvičení pro těhotné. Zde se dozvíte, jak správně cvičit a jaké pohybové návyky je třeba opravit a jak. V A centru se to dozvíte na lekcích:

Těšíme se na vás :)

Áčko 

Aktuality

11. Červen
Letní program už je skoro kompletní a můžete si ho prohlédnout na našem webu. Program na...
7. Květen
Od 11.5. se můžete hlásit na naše lekce. Ještě jsou v omezeném režimu, co do množství a počtu osob...
3. Duben
Sdílíme zde skvělou infografiku od Mamila z.s. ke kojení v době pandemie koronaviru. V tomto...
14. Březen
Milé ženy, A centrum je od pátku 13.3. 2020 zavřeno do odvolání. Respektujeme tak opatření...